dom

Co warto wiedzieć o nowoczesnych systemach fotowoltaicznych?

Systemy fotowoltaiczne

Coraz więcej Polaków jest świadomych, jeżeli chodzi o ekologię i chce wprowadzić do swojego życia nowoczesne rozwiązania, dzięki którym środowisko naturalne będzie bezpieczne. Można robić to w różny sposób, a jeden z nich to zamontowanie systemu fotowoltaicznego – http://3sgroup.pl – do produkowania prądu we własnym domu.

Systemy fotowoltaiczne – co to jest?

Czym jest zatem system fotowoltaiczny? Z pewnością nie każdy jeszcze o nim słyszał, natomiast coraz więcej osób widziało na własne oczy elementy systemu fotowoltaicznego, jakim są panele słoneczne, zamontowane na przykład na dachu budynku lub gdzieś na gruncie wokół domu. Można obrazowo powiedzieć, że systemy fotowoltaiczne to takie mini elektrownie słoneczne w każdym domu, którego właściciele zdecydują się na zaprojektowanie i zamontowanie systemu. Wbrew pozorom nie musi to dotyczyć tylko i wyłącznie nowopowstających domów lub tych nowoczesnych – systemy fotowoltaiczne projektuje się też do domów wybudowanych lata temu. Tak naprawdę ten system korzysta bowiem z infrastruktury już istniejącej w domu – modernizacja czy wymiana instalacji elektrycznej nie jest potrzebna.

Z czego składają się systemy fotowoltaiczne i jak działają?

Co zatem składa się na system fotowoltaiczny? Jeden z najważniejszych elementów to panele solarne montowane na dachach. Integralnym i bardzo ważnym elementem, często nazywanym wręcz mózgiem lub sercem tego systemu, jest falownik lub inaczej inwerter solarny. Poza tym bardzo ważnym elementem jest również licznik dwukierunkowy. To właśnie te elementy są niezbędne do tego, aby powstała energia elektryczna, a następnie mogła być wykorzystana w danym domu. Współcześnie tworzy się tak zwane systemy fotowoltaiczne on – grid. Oznacza to, że są one zintegrowane z publiczną siecią elektryczną. A zatem nie ma opcji, że w domu kiedykolwiek braknie prądu – jeżeli z jakiejś przyczyny domowa elektrownia słoneczna nie wytworzy odpowiedniej ilości prądu, brak można po prostu pobrać z sieci publicznej. Natomiast bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wysyłania nadwyżek wyprodukowanego prądu do sieci, o czym poniżej.

Licznik dwukierunkowy i możliwość przesyłania prądu do sieci

Bardzo gorących i słonecznych w miesiącach panele pracują na całego. To właśnie wtedy jest ogromna szansa na wytworzenie nadwyżek energii elektrycznej, z której swobodnie będzie można skorzystać do roku po przesłaniu ich do sieci. Pewne rozwiązania prawne oraz technologiczne umożliwiają bowiem przesyłanie nadwyżek energii elektrycznej wytworzonych przez systemy fotowoltaiczne do sieci publicznej. Potem można z nich skorzystać na przykład późną jesienią czy zimą – korzysta się zatem z wcześniej wyprodukowanego przez swój system prądu. Systemy te zapewniają zatem nie tylko dostawy prądu w ciepłe miesiące, ale też możliwość korzystania z nich podczas miesięcy zimowych. Naprawdę warto rozważyć zatem montaż tego systemu w swoim budynku mieszkalnym, aby przyłożyć rękę do ekologicznych rozwiązań, ale też znacznie ograniczyć rachunki za prąd.