motoryzacja

Czy warto wziąć leasing samochodowy?

Czy warto wziąć leasing samochodowy

Leasing jest to umowa, na podstawie której leasingodawca przekazuje drugiej stronie, tj. leasingobiorcy prawo do korzystania z danego dobra, na przykład pojazdu, na czas uzgodniony w umowie, w zamian za wcześniej uzgodnione opłaty ratalne. Nazwa ta pochodzi od angielskiego słowa lease, oznaczającego tyle, co nająć lub wydzierżawić. Jest to nowa forma dofinansowania na polskim rynku, jednak cieszy się z ciągle rosnącą popularnością. Z roku na rok kwoty sfinansowanych inwestycji stają się coraz wyższe.

Co jest najkorzystniejsze: gotówka, kredyt czy leasing?

Jeśli dysponujemy wystarczającą wysokością gotówki, od razu idziemy do salonu i kupujemy samochód. Możemy go wprowadzić do Ewidencji Środków Trwałych i poddać amortyzacji, co wpływa na zmniejszenie się wysokości podatku do zapłaty, ponieważ jest to koszt uzyskania przychodu. Ponadto 50 proc. podatku VAT od zakupionego pojazdu pomniejsza o tyle nasz podatek należny, który musielibyśmy zanieść do Urzędu Skarbowego. Jeśli świadczy się usługi z tytułu posiadania auta poza granicami kraju, możliwe jest odzyskanie tych 50 proc. podatku VAT na konto bankowe z powrotem.

Leasing samochodu osobowego a koszty

Leasing samochodowy a koszty to kwestia, która nurtuje pewnie wielu kierowców. Na pewno na korzyść umowy leasingu przemawiają warunki, ponieważ firmy te nie mają wymogu prowadzenia działalności przez określony czas. Firmy leasingowe badają jedynie zdolność przedsiębiorstwa do wypłacenia należności, nie wymagają sterty dokumentów oraz biznesplanu. W dodatku, suma kosztów poniesionych w wyniku zawarcia umowy jest o wiele niższa, niż gdyby wziąć pod uwagę kredyt lub płatność gotówką. Wyjątkiem są jedynie firmy, które rozliczają podatek ryczałtem/kartą podatkową bądź nie są „VATowcami”.

Mniejsze koszty ubezpieczenia

Wynikają one ze współpracy firm leasingowych z ubezpieczycielami, w wyniku czemu nie płacimy dodatkowych kwot za korzystanie z pojazdu. W przypadku samodzielnego wyboru ubezpieczyciela trzeba liczyć się z tym, że koszt ubezpieczenia nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ nie jest się właścicielem pojazdu.

Inne kwestia dotyczące leasingu

Biorąc samochód w leasing warto zastanowić się nad tym, czy po rozwiązaniu umowy będziemy chcieli wykupić auto lub wymienić je na nowe. Warto pamiętać o tym, że wykupując auto leasingowe, wrzucamy koszty płaconych na jego rat w koszty prowadzonej działalności, obniżając tym samym podatek dochodowy. Opłata końcowa za wykup samochodu może sprawić, że finalnie wydamy na niego więcej niż podczas jego zakupu za gotówkę (różnica nawet kilku tysięcy, zależna od wartości samochodu), jednak później idą za tym oszczędności podatkowe.

Ubezpieczenie GAP

Dolicza się je do pojedynczych rat leasingowych. Chroni pojazd przed jego nagłą utratą, na przykład w wyniku kradzieży. Gdyby leasingobiorca nie zdecydował się na zapłatę tego ubezpieczenia, w razie „zniknięcia” samochodu i tak rata będzie musiała zostać spłacona do końca. A nikt nie chciałby znaleźć się w takiej sytuacji, że jest zmuszony do spłaty rat leasingowych pomimo nie posiadania auta. Ubezpieczenie GAP może posiadać drobne haczyki, jak na przykład nie obejmowania zdarzeń spoza granic Unii Europejskiej, dlatego zawsze warto dokładnie czytać każdą umowę, którą podpisujemy.

Jak wygląda umowa leasingowa?

Po wybraniu samochodu i wpłaceniu zaliczki, wybrany przez nas bank sprawdza ostatnie dane, dotyczące finansów. Od tego zależy, jaką dostaniemy odpowiedź. Jeśli będzie ona pozytywna, dostaniemy do podpisania umowę leasingową. W niej zapisane jest, że auto należy do banku, ale wszystkie koszty, związane z samochodem, spoczywają na głowie osoby, która taki samochód spłaca. Umowa posiada mnóstwo szczegółów, takich jak ten, że wynajęty pojazd może prowadzić jedynie osoba, podpisująca umowę.

Podsumowanie

Wiele osób korzysta z opcji leasingu i jest z niej zadowolona. Przede wszystkim jest on bardzo opłacalny, częściej finalnie zapłacimy za jego koszty mniej, niż gdybyśmy kupowali go za gotówkę. Nie jest to dyskusja na temat, co obiektywnie lepsze, ale co komu bardziej się sprawdza i pasuje. Jeśli komuś nie przeszkadza biurokracja lub ma od tego ludzi, śmiało może zastanowić się na wynajmem samochodu.