Archive

Faceci wolą deski

Na razie jeszcze cisza i spokój. Sen zimowy w pełni, w siłowniach tylko koksowniki ze stażem albo noworoczni zapaleńcy. Zimno, mroźno, nikomu nie chce się z domu wychodzić.
Styczeń pełną gębą
Niech no tylko wiosna przyjdzie – wszystko stanie na głowie. Znowu zacznie się ogólnopolski szał na fit sylwetkę i sześciopak w sześć tygodni. Znowu zacznie się odmienianie szóstki Weidera przez wszystkie przypadki. Znowu zewsząd będzie słychać „umpfff, umpff, umpff” i akcja „pompa na sześciopak” ruszy z przytupem oraz przyświstem.

Zanim jednak dostaniemy zbiorowego zajoba, warto przeczytać (krótki!) artykuł o pewnym eksperymencie, z którego wynika, że brzuszki, skłony, ławeczki itd, wcale nie są najlepszym sposobem na zbudowanie sześciopaka. Amerykańscy naukowcy (no bo którzy inni mają kasę na takie badania) przeprowadzili eksperyment, w którym grupie ludzi popodłączali przewody do brzucha i kazali im robić różne na ów brzuch ćwiczenia.
I co się okazało?
Otóż okazało się, że największa aktywność mięśniowa w okolicach sześciopacznych miała miejsce podczas robienia… deski.

O tym, jakim deska jest killerem wiedzą ci, którzy jej spróbowali.  Nie wygląda może tak spektakularnie jak brzuszki na skośnej ławce, ale nie dajcie się zwieść pozorom – deska was przeżuje, deska was wypluje, po desce będziecie leżeć jak kłoda.
To, co się podczas deski dzieje z organizmem bardzo ładnie obrazuje focie poniżej.

Ponieważ ćwiczenie deski nie wymaga ani sprzętu ani czasu (kto wytrzyma pięć minut ten jest zuch, co się zowie) wymyśliłem sobie taki prosty czelendż o słodkiej nazwie „miesiąc na desce”. Plan jest banalny – codziennie poświęcam kilka minut na deskę w trybie minuta ćwiczenia/minuta odpoczynku, powiedzmy, cztery serie po minucie na start. Codziennie też wydłużam czas o 10 sekund.
Po miesiącu powinno to dać 4 serie po 5 minut. Brzmi wariacko – ale przecież nie takie wariactwa się robiło 😉

Poza tym, najwyżej mi się nie uda.
A jak się jednak uda…