Bez kategorii

Fotowoltaika dla domu – niezbędne informacje

fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika dla domuhttp://3sgroup.pl/oferta/dla-domu/ – to innowacyjne rozwiązanie w pozyskiwaniu energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne dobrze są wszystkim znane pod jeszcze jedną nazwą, a mianowicie – paneli słonecznych. Dzięki zastosowaniu wyżej wymienionych istnieje możliwość pozyskania energii elektrycznej pochodzącej ze słońca. To rozwiązanie jest niezwykle korzystne zarówno dla środowiska, jak i ze względów ekonomicznych.

Instalacja fotowoltaiki – czy jest to drogie rozwiązanie?

Prawdę mówiąc, sam zakup paneli oraz ich montaż nie należy do najtańszych. Niemniej jednak raz poniesiony koszt będzie nam służył nawet przez 25 lat, a całkowity zwrot z inwestycji szacowany jest na 6. rok użytkowania. Ponadto, jeżeli marzy nam się fotowoltaika dla domu, możemy ubiegać się także o dofinansowanie jej montażu, które pokrywa do 40% kosztów, jakie trzeba ponieść na montaż wyżej wspomnianej.

Czy fotowoltaika jest dobra dla środowiska?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Przede wszystkim zacznijmy od tego, że fotowoltaika dla domu pozyskuje energię elektryczną ze słońca, które jest zasobem niewyczerpalnym. Ponadto nie produkuje żadnych zanieczyszczeń, które mają wpływ na powstawanie smogu, a tym samym również i negatywnie działają na nasze zdrowie.

Fotowoltaika – jak to działa?

Fotowoltaika dla domu, a uściślając panele fotowoltaiczne wykonane, są z krzemu, który przechwytuje fotony. Kolejno wprowadza w ruch elektrony, aby wyprodukować energię elektryczną. Prąd stały, który zmierza w kierunku inwentera solarnego, jest w nim przekształcany na prąd zmienny, który bezpośrednio daje możliwość działania urządzeniom.

Panele fotowoltaiczne montuje się na dachu w taki sposób, który umożliwi im skierowane na południe. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób mają one szanse na przechwytywanie możliwie jak największej ilości promieni słonecznych. Przeważnie panele fotowoltaiczne montuje się na dachach domów. Jeżeli jednak dany budynek nie posiada jako takiego dachu, praktykowane są inne rozwiązania, aby umożliwić korzystanie z fotowoltaiki.

Dofinansowanie fotowoltaiki

Cena zakupu paneli fotowoltaicznych, a następnie koszt ich montażu jest na tyle wysoki, że wiele osób postanawia zrezygnować z takiego rozwiązania. Oczywiście trudno zaprzeczyć temu, że jest to spory wydatek jak na jeden raz, jednak koszt z inwestycji zwraca się już po 6 latach ich użytkowania, a rachunki za ogrzewanie mogą być zniwelowane nawet do 0. Ponadto istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie montażu paneli, które może wynosić nawet 40% jego ceny. Dodatkowo istnieje możliwość wzięcia udziału w programie „Prosument” lub skorzystania z tak zwanego net-meteringu.

Korzyści płynące z posiadania paneli fotowoltaicznych

Korzyści jest tak naprawdę wiele, jednak podamy sobie te kluczowe:
– pozytywny wpływ na środowisko,
– zmniejszenie wydatków za użytkowanie energii elektrycznej lub ich całkowite zniwelowanie,
– możliwość korzystania z paneli nieprzerwanie przez nawet 25 lat bez konieczności ich naprawy,
– stosunkowo szybki zwrot z inwestycji.