dom, na każdy temat

Sposoby na zakupowe zero waste

zero_waste

Ostatnio dużo mówi się o stylu życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, równocześnie nie zanieczyszczając środowiska. To właśnie zero waste, w dosłownym tłumaczeniu „brak marnowania” czy też „brak śmieci”. Jest wiele sposobów na ograniczenie nadmiernej produkcji odpadów. Jednym z nich są przemyślane zakupy. Wystarczy dobrze zaplanować swoją wizytę w sklepie, aby nie szkodzić planecie, a przy okazji, podreperować swój budżet. Jeszcze przed wyjściem z domu, przejrzyj gazetki promocyjne Lewiatan http://gazetka-lewiatan.pl/ –  i wybierz produkty przyjazne środowisku i Twojemu portfelowi. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj inne sposoby, aby żyć zgodnie z filozofia zero waste na co dzień.

Filozofia zero waste

Styl życia zero waste dla każdego może oznaczać coś trochę innego. Osoby ze starszego pokolenia twierdzą, że jest to tylko kolejna, dziwna moda, bo przecież te wszystkie zasady, oni stosowali od dawna. O jakie zasady chodzi? Potocznie nazywa się je pięcioma eRkami(5R):

1. Refuse – Odmawiaj – nie przyczyniaj się do powstawania zanieczyszczeń, np. odmawiaj ulotek czy jednorazowych opakowań, ogólnie wszystkich produktów przynoszących szkodę dla środowiska.
2. Reduce – Ograniczaj – redukuj liczbę otaczających Cię przedmiotów, używaj tylko tego, co jest Ci naprawdę potrzebne.
3. Reuse – używaj ponownie – staraj się myśleć przyszłościowo. Nie stosuj jednorazowych rozwiązań, wybieraj przedmioty wielokrotnego użytku (np. płócienną torbę na zakupy czy kubek termiczny na kawę czy herbatę).
4. Recycle – segreguj i przetwarzaj – dbaj o to, aby wybierane przez Ciebie rzeczy, nadawały się do przerobienia na coś pożytecznego. Pamiętaj o segregacji śmieci!
5. Rot – Kompostuj – wiadomo, że nie każdy ma możliwość założenia kompostownika w swoim domu, ale może po prostu umieszczać odpady w odpowiednich kontenerach na śmieci. W przypadku filozofii zero waste nie tyle sprawdzają się innowacyjne pomysły, ale głównie proste rozwiązania.

Wyróżnia się też dwie dodatkowe zasady:

– Repair – Naprawiaj – nie musisz od razu wyrzucać zepsutego sprzętu AGD czy dziurawych spodni. Większość rzeczy nadaje się do naprawy bądź małej renowacji.
– Remember – Pamiętaj – bądź świadomym konsumentem. Pamiętaj, że Twoje wybory mają realny wpływ na środowisko. To, że coś trafi do kosza, nie oznacza, że zniknie.

Kupuj lokalnie

Kupując produkty od lokalnych dostawców, nie tylko wspierasz regionalną gospodarkę, ale też dbasz o środowisko. Produkty nie muszą pokonywać podróży przez pół świata samolotem czy wielkim statkiem, które zanieczyszczają dotkliwie powietrze oparami ze spalin. Warto postawić na lokalne produkty, które będą świeże i ze sprawdzonego źródła. Zrób rozeznanie przed zakupami i wykorzystaj gazetki promocyjne Lewiatan, aby sprawdzić pochodzenie wybranych produktów.

Kupuj rozsądnie

Ilość marnowanego jedzenia na świecie jest przerażająca – ok. 1/3 żywności trafia do śmieci. Nie przyczyniaj się do tych zatrważających statystyk i kupuj tylko tyle jedzenia, ile jest Ci naprawdę potrzebne. Przed pójściem na zakupy, zaplanuj posiłki na najbliższe dni i na tej podstawie, ułóż listę niezbędnych produktów. Nie rób zapasów. Sprawdzaj daty ważności i nie kupuj jedzenia, które masz już w swoim domu.

Kupuj świadomie

Zwracaj uwagę na to, w co zapakowane jest jedzenie, które kupujesz. Staraj się wybierać produkty zapakowane w papier lub szkło, a unikaj tych w plastikowych opakowaniach. Najlepiej, w miarę możliwości, decyduj się na te całkowicie bez opakowania. Zrezygnuj też z foliówek – kupując warzywa i owoce, wkładaj je do bawełnianych woreczków bądź płóciennej torby.

Zabierz ze sobą swoją torbę na zakupy

Statystyczny Polak zużywa ok. 500 reklamówek rocznie! Najczęściej są to plastikowe, nienadające się do recyclingu torby, które przez długi czas będą zalegać na wysypiskach śmieci. Wybierając się do sklepu, weź ze sobą płócienną torbę lub plecak czy wózek na kółkach i nie przyczyniaj się do zaśmiecania planety.

Bez potwierdzenia

Płacąc za zakupy kartą, praktycznie za każdym razem, słyszymy pytanie od kasjerów: „Czy wydrukować potwierdzenie?”. Grzecznie podziękuj, jeśli nie potrzebujesz. Zazwyczaj potwierdzenia finalnie i tak wylądują w koszu, a w razie jakiejkolwiek reklamacji, możesz posłużyć się wyciągiem z konta.

Do ostatniego okruszka

Jeżeli zostały Ci resztki z obiadu, schowaj je do lodówki i wykorzystaj następnego dnia do przygotowania nowego posiłku. W Internecie możesz znaleźć wiele przepisów na obiady z „resztek”, np. wykorzystaj makaron lub ziemniaki do przygotowania zapiekanki. Pamiętaj, że zawsze możesz zamrozić jedzenie i wykorzystać je później do zmodyfikowanych bądź całkiem odmienionych potraw.

Po domowemu

Kupowanie gotowych posiłków i półproduktów to nie najlepszy pomysł. Możesz samodzielnie przygotować potrawę, która będzie zdrowsza, tańsza i na pewno smaczniejsza, bo przygotowana ze świeżych produktów. Co więcej, będzie też przyjazna środowisku. W jaki sposób? Gotowe posiłki zazwyczaj pakowane są w zatrważającą ilość plastiku, który ląduje w rzekach, morzach i oceanach, zanieczyszczając planetę. Przejrzyj gazetki promocyjne Lewiatan, wybierz świeże produkty z szerokiej oferty i dbaj o środowisko.

Jeżeli chcesz przyłączyć się do ruchu zero waste, nie musisz przeprowadzać życiowej rewolucji, wystarczy podjąć kilka prostych kroków. Wprowadzając małe zmiany, masz wpływ na stan naszej planety i jesteś w stanie zadbać o jej lepsze jutro.