Matura na amfie – czyli „na sucho nawet trawa nie urośnie”

Pisanie o sterydach to bardzo ryzykowny ruch. Ryzykowny, ponieważ wszystkie strony dyskusji, bez względu na to, czy są zwolennikami czy przeciwnikami koksowania, reagują histerycznie niczym hipster, który oberwał szczypiorem w szczepionkę.
Ale czemu się dziwić – przecież w ciele każdej bestii tkwi ukryta wrażliwa dusza…

Daj mi numer do swojego dilera

Środowisko sportowe jest przesiąknięte rywalizacją na każdym, nawet najbardziej amatorskim poziomie. Każdy śledzi wyniki lepszych od siebie, porównuje się, aspiruje –  i choć rozumie, że ci lepsi od niego ćwiczą dłużej, ciężej, wytrwalej, widok codziennie wrzucanych do Internetu rekordów daje mu do myślenia. Człowiek czyta, słucha, widzi jak nieprawdopodobne wyniki robią, czym się suplementują – i po pewnym czasie dochodzi do wniosku, że bez dodatkowych „cukiereczków” o poważnych wynikach może co najwyżej poczytać na zalajkowanych profilach w internecie.
A nie po to przecież wziął się za sport, by czytać o wynikach –  on chce je robić!

Sportowe wzorce też nie ułatwiają mu sprawy. Wystarczy krótki rekonesans po męskich fit profilach na Facebooku i od razu widać, że na sucho nawet trawa nie urośnie. Część sportowców tylko „dziękuje” wspierającym ich producentom suplementów (to nic że w każdym poście –  to przecież tylko podziękowania) ale jest też spora grupa, która bezceremonialnie mówi „bierz to i to a najlepiej to zgłoś się do mnie, już ja cię odpowiednio poprowadzę”. I patrzy biedny Kowalski na te bestie, widzi ich suple, widzi ich wyniki – i dociera do niego że faktycznie – na sucho to co najwyżej pod prysznicem się ponapina.

Tutaj szczególnie poszkodowani są pasjonaci kulturystyki, ponieważ ich „wzorce do naśladowania” wyglądają jak potwory i każde dziecko wie, że swojej muskulatury nie zbudowali na ryżu z kurczakiem. Człowiek myślący o kulturystyce poważniej niż „wpadnę po robocie na godzinkę fitnesu” musi pogodzić się z faktem, że układ okresowy pierwiastków chemicznych będzie recytował wzdłuż, wszerz, wspak i na ukos –  bo bez tego nie ma co liczyć na wyniki.

Argument, że każdy ma swój rozum i sam za siebie decyduje jest naiwny i fałszywy. Decydować za siebie można wówczas, gdy ma się różne opcje/wzorce do wyboru. W sytuacji, gdy wszyscy „lepsi” sportowcy bez ogródek pokazują, czym się wspomagają (bez względu na to, czy jest to meta z teściem, czy tylko pół wiadra izolatu białkowego)  przekaz dla Kowalskiego jest jasny –  chcesz być zajebisty to musisz się wspomagać. Bo wszyscy lepsi od ciebie się wspomagają. Wszyscy wokół to robią.

Zastanawiające jest, że tyle się trąbi o zachudzonych modelkach wpędzających miliony dziewczyn w kompleksy, bulimię, anoreksję i koklusz – a przecież nakoksowani sportowcy robią dokładnie to samo, tylko w drugą stronę. Niby wszyscy wiemy, że czołówka CF Games to nie są „zwykli” ludzie, ale z drugiej strony są to osoby funkcjonujące w zbiorowej wyobraźni i chcą czy nie chcą, są wzorami do naśladowania. Setki tysięcy ludzi chce wyglądać jak oni – a żeby wyglądać jak oni trzeba żyć jak oni. Żreć jak oni. Wciągać koks jak oni.

Oczywiście, można być twardym i powiedzieć „nie bo nie”; trenować dla siebie i mieć wywalone na to, co się dzieje w otoczeniu. Rzecz w tym, że nie żyjemy w próżni – trenujemy razem, pasjonujemy się razem, jeden drugiego pyta o wyniki, plany startowe. Nie ma czegoś takiego jak sport bez rywalizacji –  choćby tej cichej, ukrytej przed samym sobą. Robienie coraz lepszych wyników jest wpisane w istotę uprawiania sportu i w takich realiach nie dać się wkręcić w pęd „szybciej/dalej/więcej” to osiągnięcie kwalifikujące  do dożywotniej renty od MKOl

matura na amfetaminie

Sterydy bierze się po to, aby mieć wyniki. Najlepsze z najlepszych. Wiadomo, że same z siebie roboty nie robią, że poza za nimi jest masa pracy, wyrzeczeń i zapierdziel na poziomie dla sportowca-amatora niewyobrażalnym, niemniej każdy wie, że na pewnym poziomie bez dropsów ani rusz, bo się zwyczajnie dociera do fizycznych granic organizmu. Żeby przekroczyć te granice, bierze się sterydy, dzięki którym panowie wyglądają jak postaci z kreskówek a panie wyglądają jak panowie.

Pomimo tego, że sterydy same za ciebie roboty nie zrobią, że tak czy owak musisz się napocić jak wściekły, nie sposób nie zadać pewnego, mocno kontrowersyjnego pytania.
Czy te „wyniki na koksie” na pewno są twoje?

Wszyscy wiemy jak to jest, gdy przedtreningówka zaczyna działać – jednych swędzi, drugim włosy stają dęba a wszyscy są naspidowani jak gimnazjalista przed dyskoteką. W takim stanie robimy swoje PRy, trenujemy szybciej, mocniej, intensywniej, dorzynamy się do granic wytrzymałości. Rzecz jasna te PR-y i czasy same się nie robią, ale nie oszukujmy się, bez wspomagaczy by nie weszły –  bo gdyby wchodziły bez, jaki byłby sens łykania tej chemii?

Skoro zwykła przedtreningówka potrafi dać kopa, dzięki któremu robimy wyniki nieosiągalne „na sucho”, nietrudno sobie wyobrazić, jakiego kopa dają sterydy, o jak wiele pozwalają poprawić swoje osiągi. Są to jednak wyniki sztuczne, przypominające licealistę, który nażarł się amfetaminy, wykuł podręcznik na blachę i zdał wszystko na piątkach. Czy coś z tej wiedzy mu zostanie w głowie?  A gdzie tam! Świetnie to widać po przykładach bodybuilderów, którzy przestali brać sterydy – metamorfozy są chwilami tak dramatyczne, że aż trudno uwierzyć, że patrzymy na tego samego człowieka.

Z mojego punktu widzenia wyniki na sterydach to taka matura na amfetaminie. Ok, błyśnie jeden z drugim bicepsem, ale jest to biceps tak samo prawdziwy jak para silikonowych cycków. Świetnie, że szarpnie trzy stówy w martwym ciągu – ale niech szarpnie je po odstawieniu dropsów.
Niech napisze tą maturę z głowy a nie z wiadra koksu.

Nie brał tylko Jezus, bo mu ręce do krzyża przybili

To, że biorą wszyscy poza szachistami jest sportową tajemnicą poliszynela. Weź dowolną dyscyplinę sportową, zgarnij zawodników ze świecznika, zapowiedz kontrolę antydopingową i patrz jak nerwowo pocą im się dłonie.
Biorą wszyscy, bo wszyscy biorą. Nie weźmiesz ty –  weźmie kto inny i choćbyś nie wiem jak się starał, nie będziesz miał szans  nie tylko na to, by z nim wygrać, ale by mu dorównać. Nie weźmiesz to zostaniesz w tyle. Nie będziesz miał wyników –  nie będziesz miał sponsorów. Nie będziesz miał sponsorów –  nie będziesz miał z czego żyć i trenować.
Nie koksujesz – nie ma cię. Proste równanie.

Obrońcy sterydów argumentują, że decyzje o braniu każdy podejmuje samodzielnie, ale to bujda. Jeśli myślisz o karierze sportowej i wiesz, że czołówka z którą chciałbyś rywalizować wali taką chemię, że świeci po zmroku, to nie masz żadnego wyboru – albo walisz tak jak oni, albo idziesz walczyć z wiatrakami i odpadasz w pierwszym starciu. Nie jest to więc w żadnym wypadku kwestia wyboru. Jeśli kochasz sport i chcesz z niego żyć – wypnij tyłek i trzymaj „czysty” mocz w lodówce.

Być jak Hulk Froning

Mówi się, że sterydy pomagają pokonać granice ludzkich możliwości; pomagają tam, gdzie natura mówi „pas” – ale idąc tym tropem można powiedzieć, że branie amfy, czy LSD pomaga pokonać ograniczenia ludzkiego umysłu. Czy nawalony koksem maturzysta jest geniuszem z matematyki? Nie – on jest zwyczajnie naspidowany aż mu się zwoje mózgowe prostują. Podobnie jest z koksującymi sportowcami – z tą tylko różnicą, że ci nie koksują od święta a robią to na co dzień. Trzymając się szkolnych porównań, są to tacy wybitnie zdolni studenci, którzy non stop lecą na kresce. Owszem – wyniki robią nieprawdopodobne –  ale wystarczy ich od tej kreski odciąć i spadek w wynikach będzie zauważalny.
Owszem, nadal będą zdolni – ale nikt nie nazwie ich młodymi geniuszami

Moim zdaniem nawaleni kosem sportowcy nie wyglądają jak ludzie i nie robią ludzkich wyników. To, co się dzieje to już jest „freakshow” –  taniec niedźwiedzi i baba z brodą.
Rozumiem, że nie da się być czystym na szczycie, bo nie ma wówczas żadnych szans w  rywalizacji z nakoksowanymi potworami. Rozumiem, że stało się to normą, że wszyscy tak robią, że wymusza to pęd do coraz lepszych wyników.

Rozumiem, że „sorry, taki mamy sport” – ale „taki sport” już mnie nie interesuje.

Reklamy

4 thoughts on “Matura na amfie – czyli „na sucho nawet trawa nie urośnie””

  1. niezgodzę sie z tym ze niemozna durzo trenowac. staż 6 lat zaczalem od siłowni w wieku 16lat wczesniej koszykówka. w ostatnich 4 miesiącach trenowalem co dziennie i srednio raz co 10 dni nic nierobilem silowego. mam robote 6h dzien a po robocie gimnastyka-joga okolo 30-45 min. pozniej na drazek 1h rywalizacja z kolegami muscle upy flagi ,pompki-ostra jazda. i co pozniej wracam zjem posiłek i gram kosza okolo 2h tez ostro daje z siebie wszystko. dodam ze jezdze rowerem i trenuje na silowni silowmia zamiast drazka. inne sporty lubie. czasem wracam ok 17h i spedzam aktywnie czas do 21-22h. mam diete itp. bez supli bo to cukry i dodatki plus po co jesc proszek jak moge kupic prawdziwe jedzenie. ok wiec tak z poczatku kiedys naprawde 1h na silowni i zmeczony zakwasy itp. nawet na drugi dzień. ale po prostu kocham ruch sport itp. i to jest kwestia psychologiczna i przyzwyczajenia bo jeśli ktoś odrazu zacznie tak to oczywiscie szybko sie zdemotywuje. a nawet dla porownania są ludzie co niemaja wyboru i pracuja czieszko fizycznie co dziennie po 8h lub wiecej i może to miezdrowe itp. ale pracuja i żyja. P.S. przez ten czas kiedy trenuje codziennie w pracy myśle ze chce wiecej i wiecej. moj kolega ma tak samo to niejest wyjątek tylko psychologia ludzie sami sobie wmawiaja ze niemoga ale najgorze sa wymowki. np. chcalbym to zrobić…ale to lub tamto. plus wszystko krytykują xd a sami nie lepsi. co do farmokolgi to tak dzałaja itp. ale jeśli przebijesz granice to wiecej ośagniesz bez sterydów. ppmysl czy warto psuc sdrowie i skutki uboczne i pienadze itp. zeby być lepszym w jednej dziedzinie i np. natural wicisnie 200kg a na sterydach 300kg czy warto dla 100kg a inne aspekty zyciowe itp. niechce duzo mowic ale jeśli w coś niewierzysz nigdy nieosogniesz tego a jeśli uwierzysz i będziesz dażyc do tego to wszystko jes możliwe. sorry za blędny itp. zglowy wale a noc pozna 😀

    Polubienie

  2. dodam że większość nic niwie bo np. patrząc na medycyne tępa bo dla pienedzy a ludzie niemyśla tylko wszystko łykaja i umieraja choruja. znajomy w grupie jako jedyny z 28 pacjentow chorych na raka nieszedł na terapie tylko naturalnie” są diety i sposoby dla niewiedzących” i się wyleczył doktor mowił ze glupi nieslucha reszty gatki niepisze a jak zobaczyl winiki po 3 miesacach zamknąl ryja ale i tak niewierzył a reszta grupy umarla w przećągu 4 lat chyba tylko 1 sie wyleczyk choc niewiem. zeby niebylo wyjatek itp. ciotka tak samo. a druga ciotka z poczatku podłuchala nas leczyla sie naturalnie ale pomimo poprawiajacych sie wynikow wystraszyla sie lekarza ktory nastraszyl ja nakrzyczal a starsza osoba to i uwierzyla w lekarza i po kilki moesacach umarla. plus jest internet czytajcie…. ok i tak kest ze wszystkim leki,szczepionki,suplemnty tylko garstka leczy i pomaga reszta placebo a wszystko inne skutki uboczne i nierozwiazywanie problemu. boli glowa bo cos nie tak choroba odeodnienie stres itp. nie najlepiej lek przeciw nolowy ktory znieczula ale nierozwiazuje choroby problemu itp. zla dieta stres aspekty psychologiczne to choroby.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s