Lifestyle, Zdrowie

Trzynaście najczęstszych pytań odnośnie CrossFitu

Czy honorujecie karty benefit/multisport/jakiekolwiek inne?

Nie.
CrossFitowy box to nie fitness-hurtownia i nie działa wg fitnesowego modelu biznesowego, w myśl którego sprzedaje się multum karnetów, których właściciele wpadają na zajęcia 2 razy w tygodniu. Metodologia krosfitu opiera się na zajęciach dla małych grup, toteż niemożliwe jest tu wykorzystanie efektu skali i honorowanie karnetów dodawanych do pakietów pracowniczych.

Dlaczego to takie drogie?

Koszt uruchomienia średniej wielkości boxa jest porównywalny z kosztem zakupu nowego mieszkania. Nie otwierają ich wielkie fitnesowe sieci, tylko zwykli ludzie, którzy nie mają preferencyjnych stawek najmu, nie mają mocy przetargowej wielkich firm – zaciągają więc kredyty, które muszą spłacać – a żeby móc je spłacać muszą zarabiać.

Jestem kobietą, czy od CrossFitu zacznę wyglądać jak facet?
Spokojnie, od krosfitu włosy na klacie nie rosną. Zwały mięśni też nie. Te wszystkie zrobione i napakowane zawodniczki nie trenują od wczoraj, ani od przedwczoraj ani od zeszłego roku. Prawdę mówiąc nie znam nikogo, ale to NIKOGO, kto by na krosficie zrobił muskulaturę. Rzeźbę –  owszem – zrobisz jak cacy, ale o zwałach mięśni możesz spokojnie zapomnieć.
No, chyba że chcesz bawić się w małego chemika…

Czy to jest bezpieczne?
Żaden sport nie jest bezpieczny, jeśli uprawiasz go na pałę. CrossFit da ci wiele, ale wiele też od ciebie oczekuje – min tego, że będziesz uważać i przykładać się do tego, co robisz – dlatego też zapomnij o obiegowych opiniach głoszących, że w krosficie nie liczy się technika, tylko szybkość.
Trenuj z głową, zostaw ego za drzwiami a nikomu nie stanie się krzywda.

Czy dam sobie radę?
Nie dasz – ale to nic nadzwyczajnego, bo NIKT za pierwszym razem nie daje – wszyscy zdychają, płaczą, sapią, czasem ktoś się porzyga. To normalne  na pierwszym treningu. Na drugim czasem też. I na trzecim… A potem się przyzwyczaisz 😉

Czy będzie bolało?
BĘDZIE. Poczujesz palenie w płucach, śniadanie w gardle, usłyszysz chóry anielskie i zrobi ci się ciepło w gaciach a na koniec tego wszystkiego endorfiny urwą ci głowę.
Polubisz ból i zaczniesz nim smarować chleb.
A nie, jaki chleb, przecież zaraz przejdziesz na paleo…

Za słaby jestem na to…
I zawsze będziesz dopóki nie zaczniesz. Nikt od ciebie nie oczekuje, że będziesz mistrzem pierwszego treningu. Nikt nie oczekuje, że wygniesz sztangę w pałąk. Jedyne, czego od ciebie oczekujemy to abyś dał z siebie wszystko co masz. Ile byś tego nie miał/a – jeśli dasz z siebie wszystko, dla nas będziesz kimś.

Dlaczego mówicie po angielsku, nie można po polsku?
CrossFit powstał w USA toteż całe związane z nim nazewnictwo jest w języku angielskim. O ile ćwiczenia z dwuboju olimpijskiego mają jeszcze jako tako zgrabne rodzime odpowiedniki, o tyle wspieranie ciągiem na kółkach brzmi po prostu chujowo.
Dlatego mówimy Muscle up.

Kiedy robicie nogi?
Zawsze. Trening bez przysiadów nazywa się rest day.

Kiedy robicie klatkę i biceps?
Nigdy. Nie trenujemy na coś, tylko po to, by być sprawniejsi a ponieważ łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo, trenujemy wszystko równomiernie. CrossFit nie jest sportem sylwetkowym, tylko funkcjonalnym – nie liczy się to, jak wyglądasz tylko to, co potrafisz.
Z drugiej strony nie da się ukryć, że CrossFiterzy wyglądają zajebiście – ale to produkt uboczny a nie cel sam w sobie.

Czy muszę mieć ciuchy od Reeboka?

Nie, nie musisz. Możesz przyjść w starych dresach i trampkach i nikt nie zwróci na to uwagi. Wyglądaj jak chcesz, bylebyś przykładał się do tego, co robisz –  bo nikt nie skomentuje Twojego wyglądu, za to każdy zauważy, gdy oszukujesz.
I będzie wstyd.

Po co wam te piłkarskie skarpety?
Ponieważ rany na piszczelach, szczególnie te od wchodzenia po linie, paskudnie się goją.

Dlaczego tu nie ma maszyn?
Bo to nie fabryka 😉

Wpis odzyskany z archiwalnej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *