Technologia

Toaleta na działkę – którą wybrać z wielu dostępnych?

Toaleta na działkę – Większość działek ogrodowych nie jest podłączonych do miejskiegośli chcemy przebywać na działce przez dłuższy czas i w komfortowych warunkach – prędzej czy później musimy pomyśleć o wynajmie bądź zakupie toalety na działkę. Jak spośród wielu dostępnych rozwiązań wybrać najlepsze? Sprawdźmy!

Toaleta na działkę a przepisy

Toaleta na działkę jest potrzebna nie tylko ze względu na pozyskaną w ten sposób wygodę, ale też… przepisy. Choćby Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku i regulamin Rodzinnych Ogródków Działkowych, które wskazują jasno, że załatwianie potrzeb fizjologicznych bezpośrednio do gleby jest niedozwolone. Może bowiem spowodować rozprzestrzenienie się groźnych drobnoustrojów i tym samym skażenie nie tylko ziemi, ale też wód gruntowych i okolicznych, nie wspominając już o dyskomforcie użytkowników okolicznych działek. Toaleta na działkę jest więc niezbędna. I przepisy dokładnie wskazują, jaka ona powinna być.

toalety na działkę

Toaleta działkowa – niezbędne cechy

Najważniejsza cecha działkowej toalety – wymagana przez prawo – to szczelność. Nieczystości nie mogą przedostawać się do otoczenia. Dodatkowo ubikacja musi znajdować się w odpowiednim miejscu – zlokalizowanym co najmniej 2 metry od sąsiedniej działki i chodnika oraz 5 metrów od drzwi i okien budynku użytkowanego mieszkalnie. Dotyczy to standardowej toalety na działkę o pojemności zbiornika równej 10 m3. Jeśli WC jest większe to automatycznie odległości od budynku i ogrodzenia muszą być większe – kolejno 7,5 m i 30 m. Przepisy nie wskazują, jaki to musi być rodzaj WC – kompostująca, torfowa, przenośna czy turystyczna. Wybór ten uzależniony jest od indywidualnych preferencji i finansowych możliwości (bo toalety te wiążą się z różnymi cenami zakupu bądź wynajmu).

Ubikacja na działce – która będzie najlepsza?

Spośród dostępnych rodzajów toalet na działkę to toalety przenośne cieszą się największą popularnością. Są to ubikacje mobilne, najczęściej wynajmowane od firm świadczących takie usługi. Mają postać zamkniętych, samodzielnych kabin, wyposażonych nie tylko w sedes, ale też drzwi z zamkiem, półprzezroczysty dach – dla pozyskania naturalnego światła, system wentylacji – dla uniknięcia przykrych zapachów kumulujących się w kabinie, antypoślizgową podłogę i pojemnik na papier. Opcjonalnie można do takiej toalety dołączyć umywalkę, dozownik mydła i ręcznika papierowego, oświetlenie czy kosz na śmieci. Dostępne są również toalety przenośne dla osób niepełnosprawnych. Na działkach ROD jednak najczęściej wykorzystuje się toaletę w standardowym wariancie, głównie dlatego, że korzysta się z niej przez większość roku, a wariant podstawowy należy do najtańszych i pozostaje w zasięgu większości osób.

Dużą zaletą wynajmu toalety na działkę jest jej kompleksowa obsługa. Firma nie tylko dostarcza gotowy do użycia produkt, ale również świadczy usługi z zakresu obsługi toalety – jej czyszczenia i serwisowania. W ustalonej przez użytkownika częstotliwości (np. raz na dwa tygodnie) firma oczyszcza pojemnik na nieczystości, oddając ubikację do dalszego, wygodnego i bezpiecznego użytkowania.

Wynajem WC dziś jest możliwy nawet w małych miejscowościach. W przeciwieństwie do pierwszych toalet przenośnych sprzed kilku dekad, te współczesne powstają z niezwykle wytrzymałych, a przy tym lekkich materiałów – łatwych w transporcie, a jednocześnie dobrze znoszących warunki charakterystyczne dla działek ogrodowych: kontakt z niekorzystną pogodą czy usadowienie na nierównym podłożu.

(2) Komentarze

  1. Temat pokazany z zupełnie niespodziewanej perspektywy. Warto zobaczyć

  2. Szanowni Państwo, na dzisiaj wybrana arcyciekawa lektura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *