Zdrowie

Ale o so chozi?

Produkty ALE kojarzyłem głównie z dziwną nazwą –  no bo co to za nazwa ale? Człowiek przyzwyczajony jest do nazw w stylu hiper duper atomic energy booster  –  a tu nagle spójnik.
Co prawda nazwa jest akronimem od Active Life Energy , jednak na pierwszy rzut oka tego nie wiadomo, toteż od razu nasuwa się pytanie ale o co kaman?

Oprócz dziwnej nazwy, produkty te kojarzyłem z bardzo pochlebnymi opiniami wśród znajomych –  i to nie tych, którzy chwalą wszystko, cokolwiek dostaną za friko. Chwalił to mój kolega ultras, który w tym roku cyknął 100 mil w 24 godziny, chwalił to Bartek, warszawski biegacz – osoba której w świecie biegowym nikomu przedstawiać nie trzeba, chwaliło też wielu innych –  toteż gdy odezwał sie do mnie przedstawiciel firmy z propozycją podesłania paczki testowej pomyślałem sobie a czemu nie – może dla odmiany coś na blogu pochwalę.

Ponieważ mam ostatnio rozbrat z bieganiem, zawartość paczki zabierałem ze sobą na treningi CrossFit. Wyszedłem z założenia, że skoro coś jest dobre, sprawdzi się bez względu na dyscyplinę – i na każdy trening brałem ze sobą coś z zestawu.

Zacząłem od izotonika, który był na pewno mniej chemiczny od np. takiego Oshee (bardziej chemiczny od kolorowego Oshee jest chyba tylko kret do rur), ale kubków smakowych nie urwał. W trakcie treningów piję głównie wodę, więc moja baza porównawcza do innych izotoników jest prawie żadna. O minerałach i elektrolitach też za wiele nie napiszę, bo nie odczułem ich wpływu na samopoczucie. Wiem że są, że jest ich dużo (bo tak jest na stronie www napisane) ale po opróżnieniu butelki nie zadałem sobie pytania gdzie mogę to kupić.
Rzecz jasna mam świadomość, że po półlitrowej butelce nie stanę sie nagle chodzącą studnią elektrolitów a efekty spożycia nie będą widoczne od razu, niemniej prawda jest taka, że wypiłem, czknąłem i większej różnicy nie zauważyłem.

Na drugi rzut poszedł magne-shot, który zażyłem podczas godzinnej pracy ze sztangą. Zażyłem to ciut za dużo powiedziane, bo 25ml to tyle, ile mieści się w małym kieliszku i prawdę mówiąc ledwo poczułem, że coś przełykam. Rozumiem, że taka jest istota tego magnezowego shota – ma dać jak najwięcej magnezu i jak mniej obciążyć żołądek, ale nie zauważyłem, by coś zmienił w samopoczuciu tak w trakcie jak i po treningu. Koncentracja i tak już padała, skurcze mnie szczęśliwie omijają (czekolada robi swoje😉 ) –  więc z mojego punktu widzenia była to ciekawostka, której omal nie przegapiłem.

Trzy żele, jako źródło szybkich węgli zabrałem na dłuższe treningi. Scenariusz był zawsze taki sam – najpierw godzina (a często więcej) na mobilność i trening siłowy, potem szybki żel i wio z hardkorem. Tu znowu miałem mieszane uczucia –  bo z jednej strony żele są świetne w konsystencji (coś a la rzadki kisiel) wchodzą bez popitki i w ogóle nie czuć by leżały na żołądku,  tylko energetycznego kopa brak –  a przecież po to się żel łyka, żeby ten kop był.

Na opakowaniu  jest napisane, że jedna saszetka to 110kalorii. Moim zdaniem, jak na źródło szybkiej energii to trochę mało bo spalenie tych 110kcal to kwestia 10 minut treningu –  a potem co, kolejny żel co 10 minut? Ma to jeszcze jako taki sens gdy do zrobienia jest jakiś szybki AMRAP, ale jeśli w planach jest np. dłuższe wybieganie to łyknięcie jednego żelu nie zrobi większej różnicy, ponieważ przyjęta energia zaraz znika. To już lepiej rozrobić sobie przedtreningówkę, która da godzinnego kopa a potem zjeść coś konkretnego, niż co chwila otwierać nowy żel.

Rozumiem, że żel to nie tylko energia, ale też cała reszta zachodzącej w ciele chemii organicznej, niemniej w trakcie ostrego treningu nie myślę o uzupełnianiu elektrolitów, tylko działam w trybie alarmowym pt Dajcie mi cukru! Dajcie mi energii! Elektrolity uzupełnię po treningu a na razie dajcie mi kopa, bo zaraz ducha wyzionę…
I tego kopa niestety zabrakło.

DajeszOjciec jest blogiem szczerym –  więc i opinia o produktach ALE będzie szczera, a brzmi ona: bez zachwytów. Owszem, smakuje to dobrze, połkniętego żelu w ogóle nie czuć na żołądku (i nie cofa przy handstandach!) ale brak energetycznego kopa to z mojego punktu widzenia wada nie do przeskoczenia.

Mój problem z ale-suplami polega na zderzeniu oczekiwań z rzeczywistością. Skoro wszyscy moi znajomi zachwalali te produkty, naturalnym było, że spodziewałem się po nich czegoś ekstra, co sprawi że krzyknę ALE te suple zajebiste!. Tymczasem produkty ALE nie mają w sobie nic, co by mnie do takich okrzyków skłoniło. Są OK; w porównaniu z żelami od isostara na pewno wygrywają świetną konsystencją – ale to wszystko.

Gdyby ktoś mnie zapytał dlaczego mam kupić te suple a nie inne –  nie umiałbym udzielić odpowiedzi.

Wpis odzyskany z archiwalnej strony.

(1) Komentarz

  1. Jeśli poszukujesz treści, które skłaniają do głębokiej refleksji, to jest to.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *