Gonady męskie, czyli jądra to dwa owalnej wielkości twory zlokalizowane w skórno-mięśniowym worku mosznowym. Ich działanie związane jest nie tylko z powrózkiem nasiennym, ale również najądrzami, które umiejscowione są na jednym z ich biegunów. Najądrza, podobnie jak jajniki, swój rozwój rozpoczynają w okresie zarodkowym i kończą go w okresie późniejszym.
Mężczyzno- badaj się!
Samobadanie piersi to jeden z najczęściej poruszanych w czasie kampanii prozdrowotnych tematów. Męskie narządy płciowe są w tego typu spotach reklamowych, czy innego typu przedsięwzięciach pomijane. Jądra, podobnie jak piersi, czy macica również narażone są na potencjalny proces nowotworzenia, na co wskazuje coraz większa liczba notowanych nowotworów jąder.
Samobadanie jąder jeden raz w miesiącu powinien wykonywać każdy mężczyzna bez względu na wiek. Szeroka gama nowotworów jąder sprawia, że mężczyźni narażeni są na tę chorobę w każdym okresie swojego życia. Badanie rozpocząć należy od wnikliwej oceny worka mosznowego. Zmiana koloru, wielkości lub też zabarwienia powinna być sygnałem ostrzegawczym. Następnie każdy mężczyzna powinien zbadać każde z jąder oddzielnie. Bolesność lub też wyczucie dodatkowych struktur może, lecz nie musi być wskaźnikiem nowotworu. Fizjologią jest wykrycie na jednym z biegunów jądra nieregularnego zgrubienia – jest to najądrze.
Czy tylko nowotwór?
Oprócz stanów zapalnych i nowotworów, jądra mogą być objęte również innego typu zmianami chorobowymi. Do najczęściej spotykanych schorzeń zaliczyć można wodniaki jąder. Gromadzenie płynu pomiędzy blaszkami surowiczymi jądra spotykane jest zarówno u noworodków, jak i mężczyzn po 90 roku życia.
Wodniak jądra to choroba, której etiopatogeneza jest zależna od wieku chorującego. Wodniaki wrodzone to problem, z którymi borykają się wyłącznie noworodki oraz niemowlęta. Opróżnienie wodniaka poprzez aspirację zgromadzonego płynu zazwyczaj pozwala na powrót do pełnego zdrowia. W przypadku nastolatków oraz starszych mężczyzn, najczęstszą przyczyną wodniaków jądra są urazy oraz stany zapalne. W tym przypadku leczenie również może polegać na aspiracji płynu, jednak czasami wymagana jest interwencja chirurgiczna w postaci hydrocelektomi – czyli wycięcia wodniaka.
Oddział urologii- nie taki diabeł straszny, jak go malują – urologia Skoczów
Wodniaki jąder to schorzenie, które diagnozowane jest i leczone na oddziale urologii. Wodniak to schorzenie bezbolesne, dlatego też większość pacjentów zgłasza się do lekarza, dopiero w przypadku znacznej asymetrii pomiędzy jednym, a drugim jądrem. Asymetria szczególnie widoczna jest wieczorem.
W przypadku poszukiwań oddziału takiego jak urologia Skoczów oferuje swoim pacjentom pełną diagnostykę w miejscu zamieszkania. Fakt ten jest szczególnie ważny dla osób starszych i niepełnosprawnych. Zalecana diagnostyka wodniaka jądra to oprócz badania palpacyjnego i oglądania, również skorzystanie z badania USG. Pojawiający się po naświetleniu latarką jej blask po drugiej stronie worka mosznowego to tzw. objaw prześwietlenia, który jest charakterystyczny dla wodniaka bez względu na jego pochodzenie.
Oddział urologii – pomoże w każdej sytuacji
Wodniak jądra to schorzenie, które może współwystępować z nowotworem. Jedynie operacyjne leczenie wodniaka pozwala na poznanie jego dokładnego pochodzenia. W przypadku współwystępowania guzów lub innych zmian nowotworowych, często wymagana jest resekcja jednego z jąder bądź też pobranie z niego wielu wycinków w celu oceny ich przez lekarza patomorfologa.
W mieście Skoczów urologia powiązana jest bezpośrednio z laboratorium patomorfologicznym, dlatego też czas całkowitej diagnostyki zmiany podejrzanej jest bardzo krótki- co wiąże się również z większym odsetkiem wyleczeń.
Należy pamiętać, że każda niepokojąca zmiana dotycząca jąder powinna być konsultowana z lekarzem. Podczas rutynowej wizyty u lekarza rodzinnego warto wspomnieć o swoim problemie. Wcześnie wykryte zmiany bez względu na swój charakter są zazwyczaj w 100% wyleczalne. Pamiętaj- czas to zdrowie!
Jak dla mnie spostrzeżenie w punkt