Zdrowie

Alkoholizm w Polsce – statystyki

Alkoholizm

Według oficjalnych statystyk na całym świecie regularnie po napoje alkoholowe sięga 2,3 miliarda osób. Największe średnie spożycie niezmiennie od wielu lat przypada na mieszkańców Europy.

Poziom spożycia alkoholu w Europie

Proporcje pomiędzy społeczeństwem pijącym alkohol a grupą, która nie sięga po niego nigdy, są dość wyrównane. Ta pierwsza liczy sobie 2,3 mld osób, druga to niespełna 44,5% społeczeństwa, co daje prawie 2,5 mld.

Średnie spożycie alkoholu wśród Europejczyków to 33 gramy czystego alkoholu dziennie, co odpowiada:

  • – 300 ml wina,
  • – 750 ml piwa,
  • – 80 ml (dwa kieliszki) wysokoprocentowego alkoholu.

Najpopularniejsze alkohole to te wysokoprocentowe (45% całej konsumpcji). Drugie miejsce zajmuje piwo (34% całej konsumpcji), a ostatnie wino (12% całej konsumpcji).

Alkoholizm w Polsce statystyki

Jak wyglądają statystyki picia alkoholu w Polsce? Jak wiadomo to Europa przoduje w rankingach spożycia największej ilości alkoholu. Jeśli chodzi o Polskę, to tu średnia spożycia jest znacznie wyższa niż w przypadku innych państw. Nie są to tylko przypuszczenia, a wiarygodne dane podane przez WHO. Według tego, Polacy spożywają rocznie średnio 10,4l czystego alkoholu etylowego. Najwięcej piją Warszawiacy – ich średnie spożycie napoi wysokoprocentowych w skali roku wynosi nawet 13,3 l.

Po jaki alkohol Polacy sięgają najczęściej?

Tu statystyki wyglądają nieco inaczej niż w przypadku pozostałych państw europejskich. Przoduje przede wszystkim piwo (56% ogólnego spożycia). Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszy się wódka (36% ogólnego spożycia) oraz wino (8% ogólnego spożycia w skali kraju, w Warszawie to aż 25% całej konsumpcji).

Uzależnienie od alkoholu w Polsce i na świecie

Nie ma nic złego w sięgnięciu od czasu do czasu po napoje wysokoprocentowe. Problem pojawia się wtedy, gdy alkohol pojawia się zbyt często i w nadmiernych ilościach, konieczne jest wtedy najczęściej leczenie alkoholizmu w ośrodku odwykowym. Według danych OECD od alkoholu na całym świecie uzależnionych jest około 50m ludzi. Statystycznie dużo częściej z tym problemem zmagają się mężczyźni.

Z czym się wiąże nadmierne spożycie alkoholu?

Zbyt częste picie alkoholu w znaczących ilościach bardzo często wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami ubocznymi. Według wielu statystyk, osoby pijące często alkohol żyją o kilka lat krócej niż osoby, które sięgają po niego sporadycznie lub wcale. Jednorazowe wypicie zbyt dużej ilości alkoholu może skończyć się nawet śmiercią. Dlatego też do tej, podobnie jak do wielu innych, używek należy podchodzić z ostrożnością, nie sięgając po nią zbyt często.

(2) Komentarze

  1. Jeśli jesteś ciekawy świata i różnych perspektyw, ten artykuł jest dla Ciebie.

  2. To jest coś więcej niż zwykły tekst – to prawdziwa podróż intelektualna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *