Pomimo tego, że samochody używane to ogromna część kupowanych każdego roku pojazdów w naszym kraju, to jednak wielu kierowców jak ognia boi się takiego zakupu. Starają się unikać go, jak tylko mogą, ponieważ jak każdy z nich wie, oznacza to spore problemy i trudności w nabyciu dobrego pojazdu. A przecież wystarczy tylko wiedzieć, czego unikać i gdzie szukać.
Czego obawiają się kierowcy?
Ogromnym problemem polskiego rynku samochodów używanych jest fakt, że wiele z oferowanych pojazdów posiada:
- niejasną przeszłość, często powypadkową,
- pochodzi z zagranicy, gdzie mogły brać udział w wypadku,
- posiada przekręcony licznik, fałszując tym samym realny przebieg,
- jest w bardzo złym stanie technicznym.
Jak więc widać, obawy co do kupowanego samochodu są całkiem realne i jeśli by się sprawdziły, choć w części, mogą spowodować, że samochód nie tylko stanie się dużym problemem, lecz przede wszystkim stanowić będzie śmiertelne niebezpieczeństwo dla kierującego i jego pasażerów.
Używane samochody — gdzie kupić?
Lista problemów, z którymi potencjalny nabywca samochodu z drugiej ręki musi się zmierzyć, jest naprawdę potężna. Wielu z nich, a właściwie to większości z nich, uniknąć można poprzez znalezienie dobrego miejsca na kupowanie samochodu. Takiego, które posiadać będzie odpowiedniej jakości, pewne auta, lecz również po prostu uczciwego. Dlatego też, gdy wyszukuje się samochody używane najlepiej po prostu popytać znajomych i dowiedzieć się dokładnie, gdzie oni kupowali auta. Nie od dziś bowiem wiadomo, że miejsca i usługi z polecenia są tymi najlepszymi.
Na co zwracać uwagę podczas kupowania samochodu?
Znalezienie nawet najbardziej pewnego i wiarygodnego sprzedawcy nie oznacza jednak tego, że można oferowane przez niego pojazdy kupować bez najmniejszego słowa krytyki i nieufności. Lista spraw, o które trzeba zapytać, dowiedzieć się i osobiści sprawdzić, jest całkiem spora.
Na samym początku oględzin samochodu, należy przede wszystkim zorientować się w kwestii jego dokumentacji. Książka serwisowa, czy też lista przeprowadzanych prac, a także autentyczność przebiegu, to absolutne podstawy podczas kupowania jakiegokolwiek samochodu.
Gdy sprawy formalne są już zweryfikowane, można przejść do przeglądania samochodu. Tutaj głównie należy zwrócić uwagę na jego poszycie i karoserie, ponieważ to właśnie te elementy zdradzają najwięcej o przeszłości auta. Rzecz jasna w przypadku samochodu 2 lub 3-letniego, nie ma co nawet szukać rdzy, lecz warto się przyjrzeć choćby takim szczegółom jak jakość nitów, śrubek, czy też kołków używanych do mocowania elementów karoserii. Jakiekolwiek ślady zużycia na nich świadczyć mogą o demontażu tych elementów, a to już krótka droga do przeszłości powypadkowej.
W przypadku kontrolowania wnętrza samochodu również warto zwrócić uwag na takie elementy, które świadczą o możliwym demontażu, lecz również na ślady zużycia na kierownicy, siedzeniach, czy też na lewarku zmiany biegów. Zbyt duży stopień zużycia świadczyć może o bardzo dużym eksploatowaniu samochodu.
Dowiedz się, co warto wiedzieć o skupie aut?
Zobacz, jak na ten temat zapatrują się inni
Jeśli chcesz wyjść poza schematy myślenia, ten artykuł jest doskonałym wyborem.