Zdrowie

Ośrodek leczenia alkoholizmu – miejsce, które pomaga w leczeniu

alkohol

Alkoholizm to zdradliwa choroba, przychodzi podstępem i zostaje z człowiekiem na całe życie. Najgorsze w niej jest to, że człowiek sam sprowadza ją na siebie, ale rzadko potrafi sam sobie z nią poradzić. Miejscem, które może pomóc wyjść z tej choroby jest ośrodek leczenia alkoholizmu.

Skąd wiadomo, że ktoś zmaga się z alkoholizmem?

Żyjemy w kulturze, w której picie alkoholu, często w dużych ilościach, jest dość naturalne. Sprawia to, że dużo łatwiej popaść w uzależnienie. Choroba alkoholowa zaczyna się niepostrzeżenie, a częste okazje do spożywania alkoholu tym bardziej temu sprzyjają.

By rozpoznać, czy istnieje ryzyko, że jest się już uzależnionym od alkoholu (ale też od innej substancji) kluczowa jest zawsze odpowiedź na pytanie jak dużo wysiłku będzie wymagało zrezygnowanie z picia. W celu znalezienia szczerej odpowiedzi sugeruje się zwykle przeanalizowanie:

  • czy dana osoba pije alkohol pomimo świadomości negatywnych konsekwencji, które będą skutkiem takiego spożycia;
  • czy dana osoba odczuwa głód alkoholowy;
  • czy dana osoba spożywa coraz większe ilości alkoholu by uzyskać efekt upojenia;
  • czy dana osoba zaniedbuje ważne kwestie w życiu by się napić np. rodzinę, pracę;
  • czy jeśli dana osoba jest trzeźwa pojawiają się objawy odstawienia takie jak drażliwość, drżenie mięśni czy problemy ze snem;
  • czy dana osoba sięgając po alkohol traci kontrolę nad tym ile wypije?

Jeżeli odpowiedzi na chociaż trzy z powyższych pytań są twierdzące to taka osoba z dużym prawdopodobieństwem ma problem z alkoholem i powinna poszukać wsparcia.

Czy ośrodek leczenia alkoholizmu to dobry pomysł?

Uzależnienie od alkoholu, jak i od czegokolwiek innego, jest trudne w leczeniu. Substancje takie jak alkohol sprawiają, że organizm uzależnia się od ich działania. To jest tak zwane uzależnienie fizyczne. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz tego uzależnienie związane jest też z nawykami, środowiskiem oraz efektem jaki daje alkohol (rozluźnia, dodaje odwagi). To jest bardziej uzależnienie psychiczne.

Ośrodek leczenia uzależnienia od alkoholu odrywa osobę chorą od środowiska i dotychczasowej codziennej rutyny. Dzięki temu alkoholik może skupić się na terapii odwykowej, a ta nie jest łatwa, zwłaszcza na początkowym etapie. Dlatego w ośrodku zatrudnieni są specjaliści, którzy nie tylko pomogą zakończyć niebezpieczną spiralę uzależnienia, ale również nauczą różnych technik radzenia sobie z pokusami i trudnymi sytuacjami już po zakończeniu terapii. W atmosferze pełnej ciepła i zrozumienia jakie zapewnia ośrodek leczenia alkoholizmu dużo łatwiej uporać się też z problemami emocjonalnymi lub demonami przeszłości, które często są źródłem powstania choroby.

(2) Komentarze

  1. Jeśli myślicie, że wiecie wszystko – ten tekst udowodni Wam, że jest jeszcze wiele do odkrycia.

  2. Jeżeli szukacie czegoś, co pobudzi Waszą ciekawość i intelekt, to jest to.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *