Każda osoba, która musi podjąć decyzję, w jakim ośrodka umieścić najbliższego, jest szarpana wielkimi emocjami, pełna obaw i wątpliwości. Niestety w niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem jest umieszczenie najbliższej osoby w prywatnym lub publicznym domu opieki.
Prywatny a publiczny dom opieki
Na rynku usług opiekuńczych niestety nie ma dużego wyboru. Osoby starsze i schorowane, które potrzebują całodobowej opieki mogą być umieszczone w publicznym domu opieki (DPS) lub w placówkach prywatnych. Nie da się ukryć, że to jaki rodzaj placówki wybierze rodzina w dużym stopniu zależy od możliwości finansowych. Prywatny dom opieki Warszawa z pewnością gwarantuje lepszy komfort życia codziennego i opieki niż domy pomocy społecznej.
Domy opieki – organizacja
Działalność prywatnych domów opieki reguluje odpowiednia ustawa, a nadzoruje ją urząd wojewódzki. Po spełnieniu odpowiednich kryteriów wojewoda wydaje decyzję o spełnieniu warunków zapewniających osobom starszym i przewlekle chorym odpowiedniej opieki i o możliwości prowadzenia prywatnego domu opieki. Zarówno placówki prywatne, jak i te publiczne mają spójny cel, jakim jest zapewnienie usług bytowych i opiekuńczych na poziomie obowiązującego standardu zawartego w ustawie o pomocy społecznej.
Prywatne domy opieki wygrywają nad publicznymi poniższymi aspektami:
- usługi na najwyższym poziomie,
- bardziej komfortowe warunki lokalowe,
- więcej wolności i intymności,
- zajęcia dodatkowe,
- szerszy dostęp do lekarzy specjalistów.
Prywatny dom opieki to działalność, której tylko usługi na wysokim poziomie zapewnią dalsze, płynne funkcjonowanie. Placówki prywatne pozyskują bowiem klientów na wolnym rynku, co oznacza, że muszą być konkurencyjne i wyróżniać się czymś spośród innych placówek. Dlatego też pracownicy prywatnych domów opieki starają się wykonywać swoje zadania niezwykle profesjonalnie, z uśmiechem na twarzach, tak aby każdy pacjent był jak najbardziej zadowolony z pobytu w tym miejscu.
Prywatne domy opieki budują przewagę nad publicznymi także indywidualnym podejściem do każdego mieszkańca. Dlatego też w tych placówkach można spodziewać się zajęć dodatkowych dostosowanych do potrzeb grupy docelowej. Niestety pobyt osoby starszej lub niepełnosprawnej w prywatnej placówce wiąże się z dużymi kosztami. Średnio jest to wydatek rzędu 4-6 tysięcy złotych w skali miesiąca.
Osoby, które stają przed wyborem placówki dla schorowanego członka rodziny muszą wziąć pod uwagę nie tylko aspekt organizacyjny, ale także aspekt finansowy. Niestety nie zawsze rodziny mają możliwość, aby umieścić bliską osobę w komfortowym prywatnym ośrodku, z powodu kosztów przewyższających ich możliwości finansowe.
Dla tych, co cenią sobie nietuzinkowe podejście i świeże spojrzenia.
To jedna z tych lektur, która zmusza do zatrzymania się i przemyślenia.