Dom

Brama garażowa na lata – czy to w ogóle możliwe?

Garaż

Brama garażowa powinna zapewniać bezpieczeństwo. By można było ją użytkować przez długi czas, warto pamiętać o regularnej konserwacji. Zaniedbania mogą spowodować to, że poszczególne elementy ulegną awarii przez co użytkowanie bramy będzie utrudnione, albo wręcz niemożliwe. Jak dbać o bramę garażową? Podpowiedzi znajdziesz w naszym tekście lub pod linkiem: http://www.bramykolobrzeg.pl/pl/blog/121-jak-zadbac-o-bramy-garazowe.

Czyszczenie

Warto regularnie monitorować stan techniczny bramy garażowej, dzięki temu będziemy mogli na bieżąco wymieniać poszczególne podzespoły, które z czasem się zużywają np. uszczelki, rolki czy sprężyny. W ten sposób można uniknąć większych usterek. Kolejna bardzo ważna rzeczy to przygotowanie bramy do zimy. Takie zanieczyszczenia jak piasek, kurz, cement znacznie przyspieszają korozję metalowych części, szybciej też zużywają się sprężyny i łożyska. To, dlatego należy dokładnie wyczyścić poszczególne elementy bramy, świetnie nadadzą się do tego detergenty przeznaczone do mycia samochodu. Oczywiście, trzeba korzystać wyłącznie z łagodnych detergentów, aby nie uszkodzić i zmatowić powierzchni bramy.

Mechanika bramy

Aby brama chodziła płynnie i cicho potrzebne jest smarowanie rolek i sprężyn specjalnymi preparatami przeznaczonymi do bram garażowych. Smarów nie należy stosować w przypadku elementów wykonanych z plastiku, gdyż mogą ulec uszkodzeniu. Po dokładnym nasmarowaniu poszczególnych części bramy, trzeba usunąć nadmiar środka i kilka razy otworzyć i zamknąć bramę, aby mógł odpowiednio zadziałać.

Ważne jest to, aby stosować smary dedykowane poszczególnych bramom garażowym, najlepiej jakby były to produkty przeznaczone do stosowanie na zewnątrz. Dzięki temu można mieć pewność, że zapewnią odpowiednią ochronę przez wilgocią oraz innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Smar należy zastosować w łożyskach, zawiasach, prowadnicach.

Bardzo ważnym elementem każdej bramy garażowej są zawiasy, linki i sprężyny, warto przynajmniej raz w roku sprawdzić ich stan techniczny dla własnego bezpieczeństwa. Niezależnie od tego na jaką bramę garażową się zdecydujemy, wszystkie niezbędne informacje znajdziemy w instrukcji obsługi bramy, dlatego nie warto jej wyrzucać. Ewentualnie można zajrzeć na stronę producenta bramy i tam poszukać informacji na temat konserwacji. Jeśli nie znajdziemy potrzebnych informacji, warto skontaktować się z biurem obsługi klienta, z pewnością tam uzyskamy stosowną pomoc.

Testy bezpieczeństwa

Brama garażowa musi być bezpieczna, dlatego warto regularnie kontrolować prawidłowość jej działania. Warto sprawdzić działanie zabezpieczeń, takich jak fotokomórka czy zabezpieczenia przeciążeniowe. Jeżeli te elementy będą działać prawidłowo, to powinny zatrzymać bramę lub cofnąć jej zamykanie podczas, gdy napotkają przeszkodę. Należy skontrolować także działanie prowadnic, jeśli chodzą płynnie i siły są równomiernie rozłożone, oznacza to, że brama funkcjonuje poprawnie.

Trzeba pamiętać, że testy bezpieczeństwa w przypadku automatyki bramowej bądź bram garażowych to konieczność, w tym wypadku chodzi nie tylko o poprawne funkcjonowanie urządzenia, ale co najważniejsze to nasze bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych domowników. Posiadanie bramy garażowej nie ogranicza się wyłącznie do jej zakupu, należy o nią odpowiednio dbać, aby mogła jak najdłużej nam służyć i nie ulegała awarii. Warto też pamiętać, że tylko odpowiedni konserwowaną bramę będzie można zgłosić do reklamacji w przypadku usterek. Czyszczenie, regularna konserwacja, odpowiednie przygotowanie urządzenia do chłodniejszych pór roku, zapewni to, że będzie można z niej korzystać przez długi czas i to bezawaryjnie.

Zobacz także, czy brama garażowa powinna być zamontowana przed, czy po wylewkach.

Wpis odzyskany z archiwalnej strony.

(2) Komentarze

  1. Ten artykuł otworzył mi oczy na kilka bardzo ważnych kwestii.

  2. Może ktoś się z tym jeszcze nie spotkał, dlatego podrzucam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *